Historyczne wydarzenie w Skrzatuszu


 

Po długim remoncie i konserwacji wnętrza skrzatuskiego sanktuarium w niedzielę Zesłania Ducha Świętego 4 czerwca 2017 roku  biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak dokonał poświęcenia nowego ołtarza, gdzie złożone zostały relikwie św. Jana Pawła II, oraz całego kościoła.

Złożenie relikwii w ołtarzu zgodne jest ze starożytnym zwyczajem Kościoła, aby, jak wyjaśnia św. biskup Ambroży z Mediolanu „ zwycięskie ofiary znalazły się w tym miejscu, gdzie Chrystus jest ofiarą. Lecz On, który za wszystkich cierpiał – na ołtarzu, oni zaś pod ołtarzem, gdyż Jego męką zostali odkupieni”.

Po poświęceniu ścian kościoła, ołtarza i wiernych, mensa ołtarza i ściany świątyni w miejscach zaznaczonych dwunastoma krzyżykami zostały namaszczone olejem krzyżma, poświęconym podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek w koszalińskiej katedrze. Następnie ołtarz i cała świątynia zostały okadzone na znak, że modlitwa tych, którzy tu przychodzą, wznosi się do Boga jak dym kadzidła. Kolejnym symbolem było uroczyste oświetlenie ołtarza oraz całego kościoła przez świece zapalone na świecznikach pod krzyżykami na ścianach.

Po złożeniu Przenajświętszej Ofiary,  zgodnie z wymogami prawa kościelnego, ks. Biskup, proboszcz ks. Wacław Grądalski i przedstawiciele parafii – państwo Barbara i Mirosław  Pacholec podpisali akt poświęcenia kościoła.

 

 

 

autor zdjęć Bogusław Świtała